TRABZON TARİHİ RESİMLENİYOR
“Büyük devletler kuran ecdâdımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdâdını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 
 
   
   
 
TÜYB 80cm x 100cm / 2015 - Ş.ŞEYİHOĞLU
 
 
Trabzonun ilk yöneticisi Kâzım Bey
 
 

… Fatih Sultan Mehmet Trabzon’dan ayrılmadan önce şehrin yönetimini Gelibolu Sancak Beyi Donanma Komutanı Kâzım Bey’e verdi. Yanına birkaç gemi ile biraz asker, silah ve yiyecek bıraktı.
… Fatih’in Trabzon’dan ayrılması üzerine; şehrin yönetimi kendisine bırakılmış olan Kâzım Bey, Trabzon Devleti’nin Krallık Sarayı’na yerleşti. Trabzon’un bu ilk yöneticisi hakkında tarihçilerin değişik görüşleri vardır.

… Kanımızca; Trabzon’un ilk valisi olmasa bile ilk yöneticisi Kâzım Bey’dir. Kâzım Bey, Gelibolu Valisi ve bu nedenle Donanma Komutanı’dır. Çünkü Gelibolu, Osmanlı Türklerinin ilk düzenli tersanesinin bulunduğu şehirdi ve Kaptan-ı Derya’lık (Donanma Komutanlığı), Gelibolu Valilerine verilirdi. Gelibolu Valisi Kâzım Bey de. Donanma Komutam olarak Trabzon seferine katılmıştır. Böylesine bir devlet adamı olduğu için de, Trabzon şehrine yerleşinceye kadar, şehrin yönetimini düzenlemekle görevlendirilmiştir. Mahmut Goloğlu - Trabzon Tarihi Fethinden kurtuluşuna kadar .  Serander Yayınları / Mart 2013 / sayfa 24 - 25

 
 
   


 
Bu sitede yer alan eserlerin hiç biri ( tamamen yada kısmen) sanatçısından izinsiz
veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz...