TRABZON TARİHİ RESİMLENİYOR
“Büyük devletler kuran ecdâdımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdâdını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 
 
   
   
  Geri
TÜYB 120cm x 180cm / 2013 - Ş.ŞEYİHOĞLU
 
 
Trabzon'da İlk Sancak Beyi Şehzade Abdullah
 
 

1470 yılında; Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan Amasya Valisi Şehzade Bayezid’in yedi yaşındaki oğlu Şehzade Sultan Abdullah’a Trabzon Valiliği verildi. Böyle­ce Trabzon, padişah çocuklarının yönettiği önemli bir il, yani Şehzade Sancağı oldu.
Amasya’da babasının yanında bulunan Şehzade Abdullah; İl Muhafız Komutam olan Lalası Hayreddin Hızır Paşa ve annesi Şirin Hâtûn ile birlikte Trabzon’a geldi. Yukarıhisar, ya da İçkale Caınii’nin yanındaki Şadırvan’ın duvarındaki kitâbede bu olay belirtilmekte ve Padişah Sultan Bayezid Han’ın oğlu Sultan Abdul­lah’ın valiliği zamanında, annesi Şirin Hâtûn tarafından vakfedildiği bildirilmektedir. Trabzon’da Şehzade Abdullah’tan çok annesinin tanındığı ve ün aldığı anlaşılmaktadır. Çünkü bugün bile Trabzon’da bir semtin adı Şirin Hâtûn Mahallesi’dir.  
Mahmut Goloğlu - Trabzon Tarihi Fethinden kurtuluşuna kadar – Serander Yayınları / Mart 2013 / sayfa 29- 30

 
 
   


 
Bu sitede yer alan eserlerin hiç biri ( tamamen yada kısmen) sanatçısından izinsiz
veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz...