TRABZON TARİHİ RESİMLENİYOR
“Büyük devletler kuran ecdâdımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdâdını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 
 
TÜYB 70cm x 100cm / 2014 - Ş.ŞEYİHOĞLU
 
     
Sümela Manastırı
 

M.S. 395 yılında Atinalı Barnabas ve yeğeni Sophronos bölgeye gelmişler ve manastırı kurmuşlardır. XV. yy'da Ortodoks aleminin dayanağı olmuştur.
527- 565 Bizans İmparatoru Justinianos zamanında kiliseye önem verilmiş ve genişlemesi bu İmparator'un zamanında başlamıştır. El yazması bir kitap ve keşişlerin eşyalarını saklamaları için gümüş bir sandık hediye edilmiştir.
1340 yılında kilise tamamlanır. Kilisenin önünü kapatan 72 odalı Keşişhane'de tam bir düzen sağlanır. III. Alexios manastırın en eski kurucularından olarak geçer. III. Alexios büyük bir kasırgada canını Meryem Ana sayesinde kurtardığı için bu kiliseye özel bir ilgi duyar ve kiliseyi destekler. Yeni bir tesis haline getirir. Manastırın tesislerini düzenler. İbadet kilisesini, keşişlerin oturduğu binaların içini ve dışını fresklerle kaplar.
1360 - 1650 manastırın demir işlemeli dış kapısına ; “Doğu ve Batının Hakimi III. Alexios Bu Tesisin Kurucusu Olarak Gösterilmiştir” yazmaktadır. III. Alexios güneş tutulmasını burada izler. Kiliseye 17 adet el yazması kitap hediye eder.
18- 19 yy. manastır en parlak devrini yaşamıştır. 1914 yılında I. Dünya Savaşı ile keşişlerin yaşantıları da güçleşmiş, Manastırın açlık tehlikesi ile terk edildiği ileri sürülmüştür.
29 Ekim 1923 Cumhuriyet'in kurulması ile birlikte Manastırın kilise yaşamı sona erdi.


( Trabzon Turizm Rehberi - 2011 /Sayfa 151)

 
 
   


 
Bu sitede yer alan eserlerin hiç biri ( tamamen yada kısmen) sanatçısından izinsiz
veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz...