TRABZON TARİHİ RESİMLENİYOR
“Büyük devletler kuran ecdâdımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdâdını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 
 
TÜYB 70cm x 100cm / 2014 - Ş.ŞEYİHOĞLU
 
     
Ortahisar evleri ve Zağnos Vadisi
 
Ortahisar Mahallesi Trabzon’un en eski yerleşim alanlarından biri olması yanında bu tarihi yapısını günümüze kadar da taşıyabilmesi ile diğer kesimlerden ayrı bir yere sahiptir. Coğrafi yapısı zaten kendi başına ilginç bir görünüm arz etmektedir. Kentin ilk kurulduğu yerlerden birisi olmasında da bu yapısının insanları çekmesinin rol oynaması muhtemeldir. Batı yönünde Zağnos doğuda ise Tabakhane adında derin iki vadi arasında neredeyse dik bir şekilde yükselen; üzeri düz bir bölgedir. Osmanlı Devleti’nin ilk yaptığı eserlerin bulunduğu yerdir Ortahisar, 
Bol akarsuların ve vadilerin bulunduğu Trabzon’da, fetih sonrası birçok köprü yapıldıysa da bunlardan çok azı günümüze ulaşabildi. Ortahisar ile Atapark arasında ulaşımı sağlayan Zağnos Paşa Köprüsü, bunlar arasında en iyi durumda ve en ünlüsü olarak dikkat çekiyor. Fetih sonrasında Zağnos Paşa’nın, 1467 yılında tek gözlü olarak yaptırdığı köprü, 20 - 25 metre yükseklikte ve 50 - 60 metre uzunluğa sahip.

 

( Trabzon Turizm Rehberi - 2011 / Sayfa 34 )

 
 
   


 
Bu sitede yer alan eserlerin hiç biri ( tamamen yada kısmen) sanatçısından izinsiz
veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz...