Rölyef / relief
    Desen resmin vazgeçilmez unsurudur.
  Drawing is  indispensable component of visual art
 
     
 
Rölyefi kısaca “Kabartma “olarak tanımlayabiliriz. Rölyef Fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir. Temelde iki türlü teknikle uygulanır
Yüksek Kabartma: Bir zemin üzerinde figür, motif, ya da şeklin etrafı çökertilmek suretiyle form oluşturulur.
Alçak Kabartma: Bir zemin üzerinde figür, motif, ya da şeklin kendisi çökertilmek suretiyle boşluk – doluluk etkisi elde edilir.Rölyef Uygulamalarında ahşap, alçı, bakır/bronz/demir gibi metaller, çamur(kil), taş Polyester ve mermer gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemelerin hepsinin kendine özgü yapıları vardır ve hepsinde rölyef i oluşturmak için ayrı metotlar uygulamak gerekir. Günümüze ulaşan (tarihi/belgesel ve sanatsal) örneklerden de anlayacağımız gibi çok eski çağlardan beri bilinen ve çokça uygulanan bir tekniktir. Resimle heykel arasında bir yorumdur ve iki etkinliğinde bazı özeliklerinden faydalanarak kendi değerlerini oluşturur. Tarihten günümüze çok farklı konularda ve alanlarda uygulamaları karşımıza çıkan rölyef, hemen hemen tüm kültürlerde uygulama alanı bulmuştur. Bazen Sümer Stellerinde bazen Yunan tapınaklarında Yunan, Mısır, Pers, Roma ve Türk Sanatında ilginç uygulamalarına rastlarız. Çok hafif çizgisel ifadelerden yine çok hafif kabartmalara, oradan da heykeli çağrıştıran çok yüksek kabartma uygulamalarına kadar zengin bir yorum yelpazesi oluşturarak karşımıza çıkar. Özde boşluk - doluluk uygulamalarıyla, ışık - gölge etkisini oluşturarak kendini gösterir. Renkli uygulamaları da ele alınmıştır. Bazan bir resimin belirli bölümleri kabartılarak etki arttırılmaya çalışılmış. Bazan da bir heykel le birlikte ele alınarak kullanılma yoluna gidilmiştir. Rölyef,  günümüz modern dünyada da önemini koruyarak sanat etkinliklerinin vazgeçilemeyen bir dalı olarak varlığını devam ettirmektedir.

 
     
 
RÖLYEF ( YTONG )
İnşaat malzemesi olarak günümüzde bir çok teknik özelliklerinden dolayı çokça kullanılan Ytong; Birkaç karışımın ( Kuvarsit, aliminyum tozu, çimento, kireç ve su gibi ) bir araya getirilmesi ile oluşturulan harcın basınçlı buhar altında sertleştirilmesiyle oluşturulmuş gözenekli yapı malzemesidir.
Tuğla bloğun yüzde seksene yakını hava kabarcıklarından oluşmaktadır.Dolayısıyla oldukça hafif bir malzemedir. Basınca ve yanmaya karşı da oldukça mukavemetli olduğu bilinmektedir. Rölyef işleme aşamasında kolay şekillendirilmesi ve kolay taşınabilirliği tercih nedenlerindendir.
Ytong Rölyef çalışmaları daha ziyade geometrik hacimsel düzenlemelere yatkın bir malzemedir. Tuğlanın değişik kalınlıklarda üretilmesi de Rölyef çalışmasında artı bir imkan oluşturmaktadır. Ytong rölyefler, ışık ve gölgenin uyumlu kullanılması ve kendine özgü gri tonuyla boyanmadan da oldukça etkileyici sonuçlar vermektedir. Renkli ışıklandırma ile etki arttırılarak daha ilginç sonuçlar alınabilir. Yada rölyef bittikten sonra tüm yüzey dolgu malzemesiyle rötüşlenir, önce siyah boya ile tamamen boyanır daha sonra ya tek renk veya konunun gerektirdiği bir çok renkle boyanabilir. Düzgün kesiminden dolayı Montajı oldukça kolaydır.
 
     
   
RÖLYEF (SERAMİK)
Bir çok inorganik malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş killi çamurun çeşitli yöntemlerle işlenerek pişirilmesiyle oluşan bir üründür. Seramik pişirilince sert ve dayanıklı olur. Sert darbeler dışında, hemen tüm diş etkene karşı oldukça mukavametlidir. Klasik seramik Tekniği MÖ 6000 ila 8000 yıllarına dayanan ilk örneklerine uygun bir üretim modeli izlerken günüzde modern teknoloji yeni imkan ve yöntemler gelitirdiği görülür. Hamaddesi Genellikle kayaların doğal süreçte parçalanarak oluşturduğu kil, kaolin gibi bazı maddelerin karışımıyla oluşmaktadır. .
 
Şakir şeyihoğlu 2008
Seramik işlenmesi oldukça kolay ancak dikkat isteyen bir malzemedir. İstenilen tüm detaylar işlenebilir. İnce detaylara imkan tanır . Çalışma esnasında fazlasıyla esneklik tanır. Hatayı rahatlıkla düzeltebilirsiniz. Hayal gücünüze Ytong'tan daha fazla hitap eder. En ince çizgiden, heykeli andıran yüksek kabartmalara kadar çalışma imkan ve zenginliği sağlar. Pişirilme sürecinde bazı olumsuzlukların yaşanmaması için asgari dikkat gereklidir. Şekillendirilen çamur isteğe göre sırlarak yada sırlanmadan pişirilebilirSır, malzemeye hem dayanıklılık hemde estetik bir görünüm kazandırır. İşlenen seramik çamuru sürecin ancak yarısını oluşturur. Çamurun kurutulması ve Fırınlama aşamasınında başarıyla yürütülmesi çok önemlidir. Seramiğin neminin alınması ve pişmesi için kademeli ilerleyen bir program uygulanır ve sırın da erimesi dikkate alınarak 1100 ile 1200 derece arasında pişirme işlemi gerçekleştirilir.
     
     
       
     
 
     


 
Mimar Sinan   Atatürk
 
     
 
 
 
 
 
   
 
galeriye git
 
 
 
 
Suluboya Yağlıboya Rölyef Etkinlik
 
 
Bu sitede yer alan eserlerin hiç biri ( tamamen yada kısmen) sanatçısından izinsiz
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz...