Pastel boya / Pastel painting
Pastel boya, kadife etkisi ile hiç bir resim tekniğinin ulaşamadığı renk yoğunluğuna sahiptir.
Drawing is  indispensable component of visual art
 
 
 
 
       Pastel boya; Yağlıboya ve suluboyaya nispeten daha yeni boya türüdür.15.yy da ilk örnekleri görülür. Genellikle desenlerin renklendirilmesinde kullanılmıştır.16.ve17 yy da Avrupa’da bu boyaya ilgi artar. Pek çok sanatçı bu tekniği kullanmaya başlar, Ancak 18.yy da ayrı bir teknik olarak önem kazanmaya başlar. Bir dönem önemini kaybetmesine rağmen bilhassa Degas’ın eserleriyle tekrar canlanmıştır. Pastel boya günümüzdeki haliyle kullanımı yaklaşık 200 yıl önceye gider. Mat bir etkiye sahiptir. Yumuşak, canlı ve kadifemsi etkisiyle, renklerinin canlı ve parlak oluşuyla çekici olmuştur. Birçok sanatçı pastelin bu özelliklerinden dolayı renkçi anlayışı benimsemişlerdir.
Bir çeşit tutkalla ( çamsakızı, yulaf lapası vs. gibi…) karıştırılmış toz halindeki boya maddesinden oluşur. Genel olarak kuru ve yağlı olmak üzere iki türde üretilen pastel boya Birçok boya tekniğinde olduğu gibi renkler birbirine karıştırılarak, yeni renk veya ton elde edilemez. Her rengin tonları ayrı kullanılmalıdır. Dolayısıyla iyi pastelde renk ve ton zenginliğinin geniş bir yelpaze oluşturması mutlaka aranmalıdır.


       Yumuşak orta ve sert kalitede üretilen pasteller konuya ve zemine göre tercih edilirler. En kullanışlısı ve renk yönünden parlak olanlar yumuşak pastellerdir. Desen çalışmalarında da ideal bir malzeme olarak dikkat çekerler..
Kuru pasteller portre çalışmalarına çok uygundur. Ancak tebeşir gibi boya vermesi (boyanın kâğıda yapışamaması)resmin çabuk bozulmasına neden olmaktadır. Çalışılan resim fixe edilmelidir. Bu noktada dikkatli olmakta gerekir. Fixe işlemi resmi korurken renklerin bir kısmını da bozabilmektedir. Yağlı pasteller de ise en uygun koruma şekli Camlı çerçevelerdir. Resmin nem, ıs ve toz gibi olumsuz etkilerden korunması gerekir. Camın boya yüzeyine değmemesine de dikkat edilmelidir.  
       Bu teknikte kullanılacak kâğıda ayrıca önem vermek gerekir. Kâğıdın yüzeyinin hafif dokulu olması önemlidir. Beyaz kâğıda pastelle çalışma yapılabileceği gibi esas olan renkli kâğıt ( fon ) kullanmaktır. Kullanılacak kâğıdın renginin, resmin konusu ile uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Renkli kâğıdın çalışmaya önemli oranda tesir edeceği unutulmamalıdır. Bazı sanatçılar çalışmayı yapacakları kâğıdın üzerine kompozisyonun koyu lekelerini suluboya veya mürekkeple boyama yöntemini de tercih etmektedirler. Bu şekilde hazırlanmış zemin üzerine pastel boya uygulanır. Bu yöntemle istenen yerde kâğıdın açık rengi resimde fon olabilirken koyu lekelerde normalden daha koyu elde edilebilir. Yine terebentinle istenilen rengi kâğıdın üzerine ezmekte iyi bir yöntem olabilir.

     Boyanın kâğıda sürülme şeklide önemlidir. Pastel boya kalem gibi tutularak çeşitli tuşlarla doku oluşturacak şekillerde kullanılabileceği gibi boya yan tutularak bilhassa geniş yüzeylerde de güzel dokular elde edilebilir. Kullanılarak azalmış boyalar bu iş için çok uygundur. Kullandığınız malzemeyi iyice tanıyıp kullanmak, kendi tercih ve tarzınıza uygun yöntemler geliştirmek önemlidir.
 
   


 
     
     
     

 
 
 
Suluboya Yağlıboya Rölyef Etkinlik
Bu sitede yer alan eserlerin hiç biri ( tamamen yada kısmen) sanatçısından izinsiz
ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz...